پاتوژن غذایی

پاتوژن غذایی

آیا پاتوژن غذایی می تواند در اطراف مزرعه کمین کند؟

وجود احتمال عواملی مانند: پاتوژن غذایی از طریق خوراک برای همه تولید کنندگان لبنیات نگران کننده است. مزارعی که دارای مشاغل لبنی با ارزش افزوده هستند باید بسیار مراقب باشند.

پاتوژن ها یا میکرو ارگانیسم های بیماری زا در سراسر محیط مزرعه و خوراک دام از جمله سیلو یافت، و به راحتی منتقل می شود.  

سیلو ها منبع پاتوژن است!

مزارعی که مشاغل لبنی با ارزش افزوده دارند باید بسیار هوشیار باشند. کارآفرینان مزرعه می توانند با شناخت منابع پاتوژن ها و روش ها، آلودگی را به حداقل، و از سالم بودن محصولات خود مطمئن باشند. سیلو می تواند منبع بالقوه پاتوژن هایی باشد که برای انسان و حیوانات مضر است. با این حال، با اجرای شیوه های خوب مدیریت، می توان پاتوژن غذایی سیلو را کاهش داد.

یکی از این روش ها، برداشت و بسته بندی در زمان مناسب، با استفاده از تلفیح ها و افزودنی ها برای کمک به تخمیر علوفه ها و پوشاندن ساختار ذخیره سازی برای حذف اکسیژن می باشد. رعایت پروتکل های ایمنی توسط کارکنان حائز اهمیت است. علاوه بر این، برای جلوگیری از آلودگی محصولات و دسترسی های غذایی، باید مزرعه و مناطق پرورش گوساله را کنترل کرد. اقدامات بهداشتی خوب به ویژه هنگام تغذیه و شیردوشی بسیار مهم است.

پاتوژن پایدار دشمن خوراک  است؟

 

پاتوژن غذایی
بیماری ناشی از پاتوژن غذایی انسان را به مرگ نزدیک می کند.

 

پاتوژن غذایی که اغلب با سیلو همراه است لیستریا مونوسیتوژنز است. این ارگانیسم خطر جدی برای انسان و دام به بار می آورد. برای جلوگیری از نفوذ ارگانیسم های میکروسکوپی در سیلوها، می توان محصولات علوفه ای را بسته بندی یا ذخیره سازی کرد. زمانی که سیلو، تخمیر ضعیفی داشته باشد با باکتری L. monocytogenes می تواند آلوده شود.

با اقدام  سیلو کردن در فرایند کاهش PH و حذف اکسیژن، تکثیر و رشد باکتری کمتر می شود؛ قبل از تخمیر، در صورت افزایش ماده جدید به ساختار ذخیره سازی، زمان مناسبی برای تکثیر و رشد باکتری  است.

اکثر میکروارگانیسم های بیماری زا به دلیل قرار گرفتن اکسیژن، رطوبت، امکان رشد PH های مضر را فراهم می کند. برخی به اکسیژن نیاز و تعداد دیگری به اکسیژن و منبع غذایی احتیاج ندارند، یا به مقدار محدودی نیاز دارند. برای کاهش یا از بین بردن پاتوژن ها می توان منابع مورد نیاز رشد آن ها را کاهش داد، به عنوان مثال پاستوریزه کردن یا سایر درمان های کشنده شیر و فرآورده های لبنی مانند اسیدی شدن یا خشک کردن خطر ابتلا به عوامل بیماری زا را کاهش  یا از بین می برد. سیلو با کیفیت پایین عاملی برای آلودگی پاتوژن ها است.

 شیر خام مربوط به تمیزی گاو و باکتری در مدفوع گزارش شده است. روال آماده سازی کامل پستان قبل از شیردوشی و همچنین تغذیه سیلو با کیفیت بالا می تواند احتمال آلودگی شیر را کاهش دهد. پردازشگرهای ارزش، آگاه باشند در صورت وقوع آلودگی و زنده ماندن باکتری ها در دمای تبرید، باید  اقدامات بهداشتی خوبی را اجرا  کنند. همچنین حمل کردن پاتوژن به محیط، از طریق لباس یا چکمه محدود کنید. پرسنل هایی که در اطراف سیلو بوده اند، ورود آن ها را محدود و یک برنامه بهداشتی کامل برای منطقه ایجاد و اجرا کنید.

برای اطمینان از اثر بخشی برنامه، بهتر است نظارت به صورت روزانه انجام شود.

سخن پایانی

باکتری های بیماری زا، در سراسر محیط مزرعه می توان یافت. برای به حداقل رساندن باکتری های بیماری زا باید برنامه ساخت سیلو با کیفیت بالا اجرا شود، و محصولاتی با کیفیت عالی برای همه کارخانه های لبنی از جمله شرکت های ارزش افزوده فراهم کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *