بررسی فیزیکی گوسفندان

معاینه فیزیکی گوسفندان

معاینه فیزیکی گوسفندان  با جمع آوری اطلاعات و شرح و حال حیوان مبتلا شروع و  به صورت سنتی مورد ارزیابی قرار می گیرد. برای بررسی کامل، حذف هر یک از مراحل شرح داده شده از سوی دامدار، ممکن است از دست دادن اطلاعات و اختلال در رسیدگی گوسفندان به وجود آورد.

یکی از روش های  معاینه گوسفندان مشاهده گله از راه دور است:

به غیر از مواردی که حیوان از شرایط اورژانسی رنج می برد، پزشک باید به طور مختصر به کل گله و امکانات نگاه کند تا وضعیت گله و مناسب بودن امکانات و مدیریت را ارزیابی کند. با توجه به سن، جنس، نژاد حیوان و گرفتن شرح و حال مربوط به مزرعه، محیط دامداری و خوراک دام جنبه های مهمی از معاینه فیزیکی را تشکیل می دهد. بسیاری از بیماری ها حیوان در گروه های مختلف شیوع پیدا می کند.

اطلاعات دقیق تر برای معاینه فیزیکی می توان از مشاهده رفتار گوسفند یا بز بیمار که از جفت گله عقب مانده یا خود را از گروه جدا کرده، بدست آورد. همچنین علائم هایی مانند: تنفس غیر طبیعی، گوش های افتاده، ترشحات بینی، تغییر رنگ مدفوع و وضعیت راه رفتن آن ها حیوان بیمار را نشان و ممکن است کل حیوانات را درگیر و سلامتی گله به خطر خواهد افتاد. از طرفی دیگر محیط و نوع حصار موجود باید حامی دام  باشد و از آن ها در برابر شکارچیان محافظت کند. سرپناه کافی حداقل 12 فوت مربع فضای استراحت، برای هر بزرگسال وجود داشته باشد.

دامداران باید همیشه آخورهای کافی با فضای تعداد دام ها و نوع آن ها در مزرعه آماده داشته باشند. دستگاه های آبیاری باید بتوانند به سرعت آب را برای همه گوسفندها و بزهای حاضر فراهم کنند. وسایل تغذیه و آبیاری برای جلوگیری از انتقال انگل ها و اسهال باکتریایی باید تمیز و بدون مدفوع باشند. خوراک های دام  به رشد و نگهداری حیوان کمک می کند. اما جیره غذایی ارائه شده باید از نظر حجم و کیفیت مناسب باشد تا وزن بدن را برای تعداد حیوانات گله حفظ کند.

معاینه فیزیکی عمومی

به راحتی نمی توان معاینه گوسفندان یا بزها را انجام داد مگر اینکه به اندازه کافی مهار شوند، هنگام عملیات بزرگ تر برای نگهداری حیوان ها نباید آن ها را تحت فشار قرار داد. یک دامدار برای آرام نگه داشتن حیوانات و عدم حرکات تهاجمی نباید از چوپان گله استفاده و باعث استرس آن ها شوند. زمانی که حیوان بیمار مورد معاینه قرار می گیرد می توان از طناب، قلاده ها، یا از گیره های ارزان قیمت برای نگه داشتن حیوان استفاده کرد.

برای تشخیص رفتارهای ناهنجار حیوان، ممکن است دامپزشک به ظاهر طبیعی در گله نیاز داشته باشد تا مشخص شود که این رفتار غیر طبیعی ناشی از عوامل محیطی یا بیماری است. در کل معاینه فیزیکی تمام سیستم های حیوان بیمار را بررسی می کند.

معاینه فیزیکی بدن به عنوان کل

بررسی فیزیکی گوسفندان
بدون استرس دام، بررسی فیزیکی حیوان انجام شود.

برای معاینه فیزیکی گوسفندان یا بز از سر شروع و همه روزنه ها بررسی شود، پلک ها را به عقب برگردانید تا صلبیه و ملتحمه را مشاهده کنید، به ترشحات گوش ها و به سوراخ های بینی نگاه کنید و در نهایت لب ها را به عقب برگردانید تا لثه و دندان های ثنایا را مشاهده کنید. مویرگ های غشای مخاطی دهان برای شواهد کم خونی ارزیابی شود. هنگام لمس سطح بدن، دامپزشک باید اندازه و استحکام غدد لنفاوی محیطی که از غدد پاروتید شروع  و به سمت غدد زیر فکی، خلف حلقی، پیش کتف، پره فمورال و پوپلیتئال کشیده شده است توجه داشته باشد بزرگ شدن یک غدد لنفاوی ممکن است نشان دهنده عفونت یا التهاب باشد.

اما درگیری چندین گره ممکن است نشان دهنده عفونت سیستمیک باشد. توده های بزرگ بیرون زده از عضلات شکم می تواند مادزادی یا نشان دهنده فتق باشد. اصولا فتق ناف در گوسفندان و بزها شایع است. گاهی آبسه ناف در حیوان نوزاد اتفاق می افتد، و از سالم بودن دیواره شکم اطمینان حاصل کنید. بعضی از فتق می تواند اکتسابی باشد و به دنبال آن تروما رخ می دهد. از آنجایی که کیسه بیضه دام ها مستعد بزرگ شدن است، وزن بیش ازحد رحم آن ها  باعث پارگی تاندون پیش شرمگاهی می شود و  قابل ترمیم نیست.

 مشاهدات پوشش

شکستن یا از دست دادن پشم احتمال دارد ناشی از تب بالا و سایر استرس های شدید باشد. ممکن است پوست در برابر تغذیه کننده ها یا سایر ساییدگی ها از بین رفته باشد. در حیوان بیمار بالغ خارش، کاهش وزن و درجات مختلف آتاکسی در نظرگرفته شود. بیماری های پوستی رایج در گوسفند و بز شامل درد دهان، کرم حلقوی و انگل های خارجی است. عفونت های دهان ممکن است ضایعاتی روی پستان هم ایجاد کند.

گوسفندان مبتلا به زبان آبی بالینی اغلب درد های گوش، صورت، پوزه و احتمالا  اندام ها را تجربه می کنند. حیوانات مبتلا به شپش، اغلب پوشش پشمی خشک و خشنی را نشان می دهند. موهای خود را می جوند یا قسمت های بدن را به نرده ها یا اشیاء ثابت می مالند تا خارش خود را تسکین دهند. به طور مشابه، ضایعات پوستی در اطراف کفل یا ناحیه پرینه ناشی از خراش ضایعات پوستی یا آلودگی شپش یا چرب کوریوپتیک می باشد. یک عوامل دیگر آن هجوم کنه گوش است که باعث تراشیدن پوست می شود.

ارزیابی سیستم های تنفسی و قلبی عروقی

تنفس باید در حالت استراحت از راه دور ارزیابی شود قبل از این که حیوانات  از حضور پزشک برای معاینه فیزیکی گوسفندان آگاه شوند، سمع در مزرعه به دلیل صدای محیط، کار را کمی دشوار می کند. خیلی از موارد مشاهده دقیق تنفس، راه خوبی برای تشخیص نشان داده است.

اگر حیوان از حضور پزشک مطلع شود ممکن است تغییرات خفیف در الگوی تنفسی آن آشکار نباشد، و رفتار گله ای از خود نشان دهد. ترشحات بینی و مشخص شدن  مشکل دیافراگم حیوانات اغلب نشان ذات الریه است. به سرفه، عطسه حیوان  بیمار توجه کنید؛ ترشحات خفیف بینی یا مخاط چرکی معمولا در گوسفندان طبیعی دیده می شود. تب یکی از نشانه های گوسفندان تازه متولد شده است که با سوراخ های بینی باز، تنفس سریع، احتمالا تنفس با دهان باز، و گاهی اوقات در چند روز اول زندگی کمتر از دیگر حیوانات فعال است، و باید این حرکات خود به خود برطرف شود.

معاینه فیزیکی گوسفند و بز
با معاینه فیزیکی گوسفندان، کیفیت غذایی بالا می رود

مشاهدات سیستم گوارشی

نوع دیگری از معاینه فیزیکی گوسفندان، سیستم گوارشی آن ها است. حیوان به دلیل بلندی صورت و گونه های کوتاه نمی تواند دهان خود را خیلی باز کند. دامپزشک باید خیلی مراقب باشد با استفاده از اسپکولوم دهانی و نور قوی حفره دهان گوسفند یا بز بیمار را بررسی کند. شکل دندان های گوسفند یا بز  به صورت رشته کوه ناهموار ظاهر می شود، اما دندان ها باید دریک سطح باشند.

قبل عبور لوله از دهان به معده، ناحیه زیر فکی، نای، مری و غدد لنفاوی خلف حلقی را در امتداد گردن لمس کنید تا باز بودن مری مشخص شود و نمونه ای محتویات شکمبه برداشته شود. برای سمع حرکات شکمبه، آن را مشاهده و لمس کنید، بسیار آسان تر از شنیدن صدای طبیعی شکمبه و محتویات آن است. شکمبه به شکل خمیری با خاصیت ارتجاعی می توان توصیف کرد. نباید یک کلاهک گاز متسع برای تعیین سطح، حفره پارالومبار وجود داشته باشد که نشان دهنده نفخ شکمبه است.

کم آبی بدن و سوء هاضمه حیوان بستگی به رژیم غذایی آن دارد. شکل آن در مدفوع به صورت گلوله های خشک تا نیم مرطوب می توان دید. اما اگر مدفوع حیوان شل یااسهال باشد باید با کوکسیدیوز بالینی دیده شود.

مشاهده سیستم اسکلتی عضلانی

حیوانات زمانی که حضور یک غریبه را حس کنند علائم خفیف لنگیدن را پنهان می کنند؛ به این دلیل  دامپزشک از راه دور حرکات و راه رفتن آن ها را ارزیابی می کند، هرگونه برخاستن، به نرمی راه رفتن و عدم تمایل به راه رفتن برای تشخیص تورم بافت نرم مفاصل یا آتروفی عضلانی باید مورد بررسی قرار گیرد.

مشاهده سیستم ادراری تناسلیمعاینه فیزیکی گوسفند و بز

معاینه فیزیکی گوسفندان و بز در جمع آوری ادرار چالش برانگیز است. سیستو سنز در نشخوار کنندگان دشوار است. تکنیک های تحریک ادرار گاو، برای گوسفند و بز موفقیت آمیز نبوده است. بنابراین باید دامپرور آگاه باشد زمانی که تریلر می ایستد و یا هنگام تخلیه حیوانات از آن، ادار می کنند باید فنجان های جمع آوری ادار در دسترس باشد.

 

 

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *