سلامت دام

بهداشت دام

راهکارهای بهداشت دام

وقتی بیمار می شوید اولین فکر شما دریافت آنتی بیوتیک از پزشک است. این تصمیم به ظاهر کوچک می تواند عواقب بزرگی بر سلامتی شما داشته باشد. چیزی که ممکن است متوجه آن نباشید. هر بار که از داروهای ضد میکروبی برای درمان عفونت های دام و گیاهان استفاده می کنیم، این میکروب ها فرصتی برای تطبیق با درمان دارد. در طول زمان اثربخشی آن داروها کاهش می‌یابد. این بدان معناست که اگر داروهای ضد میکروبی به طور مکرر مورد استفاده قرار گیرند، میکروب های ایجاد کننده عفونت ممکن است نسبت به درمان مقاوم شوند. و کارآیی ضد میکروب ها به حداقل می رسد. پس می توان با رعایت بهداشت دام استفاده از آنتی بیوتیک و داروهای ضد میکروبی را کاهش داد.

خطر انتشار میکروب ها را کاهش دهید

یکی از راه های جلوگیری از انتشار میکروب ها پاکیزگی و بهداشت دام است. کشاورزان و دامداران باید دست‌ها، کفش‌ها و لباس‌های خود را قبل و بعد از تماس با حیوانات بشویند؛ و مطمئن شوند که کود و زباله را مرتباً پاک می‌کنند. هنگامی که حیوانی بیمار می شود، کشاورزان و دامداران باید آن را از بقیه حیوانات جدا، تا از گسترش عفونت جلوگیری شود. کشاورزان و دامداران باید یک رویکرد “همه درون و همه جانبه” را اعمال کنند. این به معنی از شیر گرفتن و پرورش حیوانات به صورت گروهی و تخلیه کامل محل نگهداری حیوانات در صورت جابجایی، تمیز کردن و ضد عفونی کردن کامل آخورها و محیط دامداری قبل از ورود حیوانات جدید است.

تغذیه و سلامت

یک راه ضروری برای کمک به حفظ سلامت حیوانات، داشتن تغذیه مناسب است. آب باید همیشه تمیز باشد و خوراک دام باید خشک و به دور از منابع احتمالی میکروب‌ها مانند جوندگان، پرندگان، حشرات یا سایر حیوانات نگهداری شود. همچنین نکته بسیار مهم در بهداشت دام این است که حیوانات مزرعه برای جلوگیری از بیماری واکسینه شوند. برای نیاز کمتر دام ها به داروهای ضد میکروبی باید همیشه دامداران با کارشناسان دامپزشک مشورت کنند. اگر حیوانات بیمار شوند، تشخیص و درمان صحیح بسیار مهم است. خرید و استفاده از داروی نامناسب سلامت کشاورزان، خانواده های آن ها و حیوانات را به خطر می اندازد. استفاده از داروهای اشتباه اتلاف وقت و هزینه است.

سلامت دام
بهداشت دام

دام های بیمار  امنیت غذایی میلیون ها نفر را به خطر می اندازد. اکثر کشاورزان و دامداران حیوانات خود را به دلیل بیماری از دست می دهند. بهداشت دام به معنای کمتر بیمار شدن است، و در پرورش بهتر دام و طیور، نقش زیادی ایفا می کند. این به نوبه خود یعنی رشد بهتر، بهبود تولید، هزینه کمتر برای دارو و سود بهتر است.

کشاورزان و دامداران می توانند در محدود کردن داروهای ضد میکروبی نقش کلیدی ایفا کنند. برخی نکات مربوط به کشاورزان و دامداران برای همه ما مهم است. به عنوان مثال خوب شستن دست ها و رعایت بهداشت، انتقال باکتری ها، ویروس ها را متوقف می کند. قبل از مصرف هر داروی برای دام خود ابتدا با دامپزشک مشورت کنید تا مطمعن شوید دام شما واقعا نیاز به دارو ها و آنتی بیوتیک دارد یا خیر. ما برای محافظت از خود و منابع غذایی به داروهای ضد میکروبی نیاز داریم. بدون این درمان ها افراد، حیوانات و گیاهان در معرض خطر ابتلا به عفونت ها و مرگ قرار دارند.

  • خوشبختانه می توانیم با پیروی از دستورالعمل های بهداشت دام و مراقبت های بیشتر، و نحوه استفاده از داروهای ضد میکروبی بتوانیم اثربخشی این داروها را حفظ کنیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *