از شیر گرفتن دام

روش های از شیر گرفتن دام

آیا روش های از شیر گرفتن دام در کاهش استرس کمک می کند؟

نشانه های از شیر گرفتن دام می تواند سرو صدا میش ها و بره هایی که گریه می کنند باشد. با این حال چوپانان با چند روش ساده می توانند گریه آن ها را به حداقل برسانند. از شیرگرفتن باید حداقل دو هفته قبل از فرآیند واقعی آن با نوعی غذای جامد و جدا کردن میش از بره شروع شود. علاوه بر غذای جامد، باید به آب آشامیدنی و تنها زندگی کردن عادت کنند. شکل ترکیبی از غلات با پروتئین بالا  ارائه می شود، اما از یونجه  خوش طعم و پروتئین بالا نیز می توان استفاده کرد.

بعضی از دامداران دوست دارند بره ها زودتر از شیر گرفته شوند، حیوانات حداقل 45 پوند وزن و معمولا 60 روزه باشند. می توان از روش های مختلفی مانند تغذیه مستقیم غلات، یونجه یا علوفه  های مرتعی بهره ببرند.

پس از این مراحل میش ها حدود سه تا 4 هفته پس از تولد بره ها به اوج تولید شیر خود می رسند. بنابراین، بره ها باید تا آن زمان مقدار زیادی غلات یا یونجه مصرف کنند تا به خوردن خوراک جامد سازگار شوند. بعضی از دامداران به دلیل خشکسالی یا تمایل سریع به تکثیر میش ها، بره ها را در سن 30 تا 45 روزگی از شیر می گیرند. در این زمان بسیار می تواند چالش برانگیز باشد.

گاهی بعضی از دامداران یا کشاورزان روش طبیعی از شیرگرفتن را ترجیح می دهند، بره ها تا شش ماهگی  با مادر خود در چراگاه می مانند. این حرکت باعث کاهش استرس برای میش و بره ها می شود. دامدار باید از چند روز قبل از تاریخ برنامه ریزی  شده، میش ها را آماده کنند. با حذف هر گونه غلات و آب از رژیم غذایی دام، باعث کاهش تولید شیر در میش می شود.

البته این اقدامات  تا 24 ساعت پس از شیرگیری محدود می کنند. میش هایی که بره های آن ها از 60 روزگی یا بالاتر از شیر گرفته شده باید مراقب محدودیت آب و هوای گرم باشند، لزوما نیازی به آب در اختیار گذاشتن دام نیست مگر اینکه شیرده سنگین باشد. دامدار باید واکسن میش ها را در اولین ماه و در بره ها تمام واکسن های آن ها را قبل از شیرگرفتن انجام دهند.

برای جلوگیری از کرم زدایی، اخته شدن و برچسب باید واکسن های تقویتی از بدو تولد تا قبل از شیرگرفتن  هر سه تا چهار  هفته یک بار تزریق شود.

از شیرگرفتن بره
قبل از شیرگرفتن، بره باید با خوراک جامد آشنا شود

چند هفته بعد از شیرگیری دامدار باید صبر کند تا بره ها به زندگی بدون مادر سازگار شوند. از دور بره ها را برای هر گونه مشکلاتی مانند ذات الریه، آبشستگی و کوکسیدیوز تماشا کنید. میش ها را به آغلی دیگر منتقل کنید و بره ها برای کاهش استرس در آن مکانی که پرورش داده شده اند باقی بمانند؛ زیرا با آن محیط آشنا هستند و می داننداز کجا خوراک و آب پیدا کنند.

آیا دور کردن بره از شیر مادر باعث کاهش وزن می شود؟

بعد چند روز از شیرگرفتن باعث کاهش مصرف خوراک و آب و در نتیجه کاهش وزن در چند روز اول می شود. میش ها باید خوراک یونجه آن ها در کیفیت پایین تا زمان خشک شدن شیر، مصرف کنند. در اوایل بعد شیرگیری اگر میش خیلی ناراحت است و وجود علائمی مانند تورم یا قرمزی را مشاهده می تواند ورم و التهاب پستان و نیاز به درمان داشته باشد. بهتر است شیر را از پستان خارج کرده تا فشار و درد کاهش یابد. هرگز تمام شیر را حذف نکنید زیرا باعث تحریک شیر می شود.

کلام آخر

برخی اقدامات ساده  قبل از دور کردن بره از مادر، می تواند استرس را برای میش و بره ها تا حد زیادی کاهش دهد که باعث افزایش وزن بره ها شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *