تحلیل آغوز

ارزیابی آغوز

قبل ارزیابی آغوز، می توانیم در خون گوساله ها میزان عملکرد IgG را اندازه گیری کنیم. تهیه آغوز امری حیاتی و از سلامتی دام در هفته های اول زندگی اش محافظت می کند. گوساله ها در بدو تولد هیچ آنتی بادی در خون ندارند و سلول های ایمنی تا سن 4 هفتگی شروع به آنتی بادی نمی کنند. آنتی بادی ها به عنوان بخشی از سیستم ایمنی به صورت تطبیقی عمل می کنند و به گوساله ها کمک می کنند تا از هر گونه عفونت یا پاتوژن را محدود کند. از آن جایی که گوساله ها بدون آنتی بادی به دنیا می آیند باید در هفته های اول زندگی باید آن ها را از آغوز دریافت کنید.

گوساله ها در بدو تولد چه میزان آغوز دریافت کنند؟

در ارزیابی آغوز باید به این نکات توجه کرد:
گوساله ها باید حداقل 4 لیتر آغوز تمیز حداقل 50 میلی گرم (شایع ترین) در میلی لیتر IgG دریافت، تا اطمینان حاصل شود که به اندازه کافی جذب بدن شده باشد. کارایی جذب آنتی بادی در گوساله ها با گذشت زمان پس از تولد کاهش می یابد. بنابراین هر چه زودتر گوساله آغوز دریافت کند بهتر است. توصیه می شود در عرض 1 ساعت پس از تولد 4 لیتر آغوز تغذیه شود. اگر گوساله ها حجم کامل را مصرف نکند باقی مانده را می توان از طریق فیدر مری تهیه کرد یا در  زمان دیگر به صورت جداگانه تغذیه شوند. صرف نظر از تعداد دفعات مورد نیاز، 4 لیتر کامل باید ظرف 8 ساعت پس از تولد مصرف شود. تغذیه آغوز دستیابی به غلظت IgG > 10 سرم میلی گرم در میلی لیتر است.
با استفاده از رفرکتومتر %Brix در آغوز، می توان با اندازه گیری چگالی با استفاده از کلسترومتر یا IgG تخمین زد. هر دوی این ابزارها برای جلوگیری از شکست انتقال غیرفعال و اطمینان از کیفیت بالای آغور  طراحی شده است. باید بدانیم اندازه گیری غلظت پروتئین تام یا گرم (IgG/mL)  کافی را برای گوساله ها فراهم می کند یا خیر. سرم Brix% نشان می دهد که آیا   با استفاده از یک رفرکتومتر، Igg  با موفقیت انجام  شده است؟
نمونه خون را می توان از ورید ژوگولار با استفاده از لوله جداکننده سرم که از دامپزشکی تهیه می شود، جمع آوری کرد. خون باید چند ساعت پس از جمع آوری در یخچال بماند تا از لخته شدن خون اطمینان حاصل کنید، که رفرکتومتر کالیبره شده است (زمانی که %Brix تشکیل شود. قبل از اندازه گیری کل پروتئین یا یک قطره آب روی سطح رفرکتومتر قرار می گیرد، خط افقی باید در نقطه صفر) باشد.

چگونه غلظت پروتئین را اندازه گیری کنیم؟

در ارزیابی آغوز، حتما غلظت پروتئین سرم را در نظر بگیرید.
برای اندازه گیری غلظت پروتئین در کل سرم، یک قطره سرم را روی سطح رفرکتومتر قرار دهید، درب آن را ببندید و از طریق چشمی نگاه کنید. برخی از رفرکتومترها دارای مقیاسی هستند که پروتئین کل سرم را بر حسب گرم در دسی لیتر تخمین می زند. در صورتی که آزمایش IgG مقدار بیشتر از 5.5 گرم در دسی لیتر نشان دهد، یعنی آنتی بادی در بدن گوساله ها کافی و رفرکتو مترها  %Brix برای آغور جذب کرده است.
سایر رفرکتومترها مقیاسی برای اندازه گیری استفاده کنید، مقدار بیشتر از 8.4% بریکس، کیفیت آغور را نشان می دهد. اگر رفرکتومتر  انتقال دهنده غیر فعال باشد یعنی سیستم ایمنی به بهره مندی رسیده است. هر یک از این رفرکتومترها به یک اندازه دقیق هستند، اما برای اطمینان مقیاس رفرکتومتر را بررسی کنید زیرا مقادیر در هر مقیاس برای انتقال ایمنی  و آغوز متفاوت است.
جدول مقادیر توصیه شده پروتئین کل سرم و درصد بریکس از چندین مطالعه انجام شده در مقادیر مختلف ایالات متحده و سایر کشورها را نشان می دهد.

مطالعه پروتئین سرم بریکس%
کالووی و همکاران، 2002 5.2
موریل و همکاران، 2013 7.8٪
تایلر و همکاران، 1996 5.5
دیلن و همکاران، 2014 5.5 8.4٪
السوهابی و همکاران، 2015 5.5 8.3٪
تورنهیل و همکاران، 2015 10.0٪

 

نمونه ها باید در سن 2 تا 7 روزگی جمع آوری شود. پاستوریزه کردن آغوز و رابطه بین پروتئین کل سرم و غلظت به صورت غیر فعال انتقال و ارائه شود. گوساله هایی که آغوز پاستوریزه را دریافت می کنند، علیرغم کاهش پروتئین کل سرم، غلظت IgG بیشتری در خون دارند. به عنوان مثال، اگر 2 گوساله دارای غلظت پروتئین یکسان باشند یک گوساله با IgG آغوز پاستوریزه و دیگری آغوز پاستوریزه نشده تغذیه شود، گوساله ای که آغوز پاستوریزه دریافت کرده است غلظت بالاتری خواهد داشت.

 تحلیل آغوز
ارزیابی آغوز در بدو تولد گوساله ها

نشان یک گوساله کم آب شده را از طریق مقادیر پروتئین بالاتر و درصد بریکس با غلظت بالا می توان متوجه آن شد. مطالعه که در دانشگاه فلوریدا انجام شد، پروتئین کل سرم را با عوارض مرگ و میر گوساله ها تا سن 6 ماهگی مرتبط کرد. خطر مرگ و میر در این دوره زمانی برای گوساله هایی با پروتئین کل سرم  5>4 گرم در دسی لیتر در مقایسه با گوساله هایی با مقادیر کمتر از 5.0 گرم در سی لیتر، تا 5 تا 10 درصد کمتر بود. کمترین میزان مرگ و میر زمانی رخ داد که پروتئین کل سرم 5.5 تا 7.0 گرم در دسی لیتر بود. معیارهای بسیار خوبی برای ارزیابی موفقیت کلی سیستم مدیریت آغوز هستند و می توانند %Brix پروتئین کل سرم و تحت IgG گوساله هایی را که در معرض خطر بالاتر بیماری هستند شناسایی کنند.
توانایی یک گوساله در جذب تأثیر عوامل فردی از جمله زایمان سخت و سایر عوامل استرس زا قرار گیرد. بنابراین چندین گوساله باید برای ارزیابی دقیق مدیریت آغوز آزمایش شوند. اگر بیش از 10 درصد گوساله‌ها با شکست انتقال غیرفعال مواجه شوند، احتمالاً برخی از عناصر مدیریت آغوز  نیاز به بهبود داشته باشند. اطمینان حاصل شود که هر گوساله ظرف چند ساعت پس از تولد مقدار کافی آغوز تمیز و با کیفیت بالا دریافت می کند. با اندازه گیری پروتئین کل سرم کشاورزان یا مشاوران دامپزشک می توانند مشکلات مدیریت آغوز را شناسایی و برطرف کنند و از بیماری هی گوساله و تلفات آن جلوگیری کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *