به روشی اصولی و علمی برای نگهداری و پرورش گوسفند و سایر دام‌ها، دامداری صنعتی می‌گویند. شاید بتوان گفت که مهم‌ترین عیب روش صنعتی هزینه نگهداری بیشتر دام‌ها است. زمانی که تعداد دام‌ها در یک مکان بیشتر شود امکان شیوع بیماری‌ها و انتقال این بیماری‌ها به گوسفندان دیگر افزایش می‌یابد.

نکاتی در مورد گوسفند داری

یکی از کار های پرسود و کم ریسک را در بین دامپروری و کشاورزی می توانید پرورش گوسفند در نظر بگیرید. حال نکاتی نیز در پرورش گوسفند وجود دارد که توجه به آن می تواند شما را به یک فرد موفق در زمینه دامپروری تبدیل نمایید.

خوراک دام

خوراک دام با کیفیت برای رشد و پرورش دام و طیور ضروری است.

تولید علوفه هیدروپونیک

با تولید علوفه هیدروپونیک دیگر نگران خوراک دام های خود نباشید.

کشت یونجه هیدروپونیک

با کشت یونجه هیدروپونیک مواد مغذی دام را می توان سالم تر و ارگانیک داشت.

ابتدای کارتان کجاست ؟

شما اگر می خواهید یک دامداری بزرگ و پیشرفته داشته باشید باید به سراغ اهل فن در این حرفه بروید. شرکت های صنعتی هستند که می توانند بهترین تجهیزات دامداری را برای شما فراهم نمایند. البته این کار مستلزم هزینه زیادی نیز می باشد. حال اگر شما می خواهید از صفر شروع کنید باید ابتدا به سراغ دام های مولد برای شروع کار پرورش گوسفند خود بروید.

به خاطر داشته باشید نکته بسیار ضروری این است که از مراکز گوسفند زنده را خریداری کرده تا به بیماری خاصی مبتلا نباشند.همچنین در طول کار خود با یک دامپزشک نیز برای تایید صحت دام های خود مشورت نمایید. شما می توانید با پرورش گوسفند آن هم از نوع پرواری به حفظ مراتع کشور کمک کرده و همچنین ایجاد اشتغال و تولید گوشت مرغوب نیز بنمایید.

انواع جایگاه گوسفند

سه نوع جایگاه برای گوسفند در نظر گرفته می شود که به شرح زیر است:

  • باز: این جایگاه از چهار طرف باز و تنها دارای سقف است. (مناسب برای مناطق گرم و خشک)
  • نیمه باز: دارای سه دیواره جانبی و مسقف است. ( مناسب برای مناطق معتدل، گرم و مرطوب
  • این جایگاه کاملا بسته و سقف است (مخصوص مناطق سردسیر)
     
گوسفند
گوسفند

سایر نکات مهم گوسفند داری

گوسفند

بخش عمده غذای گوسفند زنده علوفه و کنسانتره می باشد به طور معمول در ایران  نسبت استفاده از این دو در پرورش گوسفند پنجاه به پنجاه می باشد ولی باید این کفه به سمت کنسانتره بیشتر باشد تا دوره پروارکردن بهتر صورت گیرد ولی به دلیل گران قیمت بودن نهاده های دامی معمولا از مقدار کمتری از کنسانتره استفاده می شود.

به خاطر داشته باشید مواد معدنی مغذی نیز همانند دی کلسیم سولفات یک درصد وجود دارد که باید در این دوره به گوسفندان خورانده نشود. همچنین در آب آخور آن ها نیز بهتر است از سنگ نمک استفاده شود.

مراقبت از بز
روش های نگهداری بز

 برای نگهداری بز و تغذیه آن ها چگونه آغل بسازیم؟ برای نگهداری بز ممکن است، در طراحی طویله با تمایلات اجتماعی طبیعی آن ها در تضاد باشد، در آن

ادامه مطلب »
شیر غیرقابل فروش در مزرعه
شیر ضایعات در مزرعه

 گزینه های شیر ضایعات (غیرقابل فروش) چیست؟ باید به شیر ضایعات یا غیرقابل فروش آن توجه دقیقی داشت، برای دامدار یا صنایع لبنی به حداکثر رساندن ارزش شیر بسیار

ادامه مطلب »